OZ Proti korupcii pochovalo transparentnosť!

Autor: Vladimír Krčmárik | 2.3.2015 o 0:30 | Karma článku: 8,49 | Prečítané:  549x

Žilinčania pochovali transparentnosť! Takýmto názvom začína blog autorky, ktorý okamžite upútal moju pozornosť. Ja som predsa Žilinčan a žiadnu transparentnosť nepochovávam, taktiež mnoho iných Žilinčanov, ktorých poznám, žiadnu transparentnosť nepochovávajú. Po prečítaní blogu som prišiel k zisteniu, že sa jedná len bombastický názov, ktorý ma pritiahnuť čitateľov. V poriadku, podarilo sa.

Blog sám o sebe pojednáva o (ne)ochote kandidátov na primátora Žiliny v minuloročných voľbách zverejniť detaily k financovaniu kampane. Z blogu som získal pocit, že autorka vidí pozitívne fakt, že niektorí kandidáti niečo zverejnili (na základe výzvy autorky, ktorá je predstaviteľkou OZ Proti Korupcii a portálu volbyopen.sk). Troška som sa chvíľku trápil s pochopením, k čomu mi údaje zverejnené pánmi kandidátmi na primátora Chomom (SMER-SD) a Belinským (KDH) budú.. Môžem si teda prečítať koľko deklarujú, že minuli na kampaň páni Choma a Belinský. Avšak,  či je to pravda alebo nie, nedokážem posúdiť ako občan, a tiež nemám poňatia odkiaľ tie peniaze boli. Pán Choma uvádza, že sa jedná takmer výlučne o jeho peniaze a pán Belinský udáva len výdavky. Odkiaľ tie peniaze boli? Ktovie...

Ale nakoniec som si niečo zaujímavé v tých údajoch našiel, čo ma zaujalo a donútilo troška viac skúmať a vyhľadávať informácie. Pri pohľade na výdavky pána kandidáta na primátora Belinského (KDH) mi udrelo do očí, že viac ako 20 tisíc € minul na služby istej žilinskej reklamnej agentúry. Nie je to prvýkrát, čo vidím túto agentúru v spojitosti s volebnou kampaňou, či verejnou zákazkou. Začal som to viac skúmať s použitím verejne dostupných zdrojov, čo mi nejaký čas zabralo. Pre jednoduchosť sa obmedzím len na samotné fakty.

Autorka blogu je zároveň predsedníčka OZ Proti korupcii. Medzi finančnými prispievateľmi tohto OZ je rovnaká žilinská reklamná agentúra, ktorej služby využil kandidát za primátora Belinský, taktiež design webovej stránky tohto občianskeho združenia a portálu voľbyopen.sk je od tejto žilinskej reklamnej agentúry.

Podpredsedom združenia OZ Proti korupcii je pán Bechný, ktorý je poslancom mestského zastupiteľstva v Žiline za skupinu nezávislých poslancov. Táto skupina tiež využila služby už spomínanej žilinskej reklamnej agentúry v minuloročnej kampani. Viacerí členovia tejto skupiny "nezávislých" poslancov (momentálne najsilnejší klub v MZ) verejne podporili pána Chomu (SMER-SD) vo komunálnych voľbách. Vo volebnom obvode, kde títo podporovatelia pôsobili, strana SMER-SD nenanominovala maximálny počet kandidátov za poslancov MZ, a tým troška vyprázdnila priestor, čiže objektívne a nepriamo prispela k znovuzvoleniu nezávislých v danom obvode.

Ďaľším zákazníkom našej spomínanej žilinskej reklamnej agentúry je firma Nereus, ktorej spoločníkom je pán Fiabáne, mestský poslanec v MZ za skupinu nezávislých poslancov. Ako som spomínal pán Belinský (kandidát KDH na primátora 2014) tiež využil služby tejto reklamnej agentúry v kampani. Tento kandidát kandidoval iba s podporou jedinej pravicovej strany KDH, pričom pán Barčík s podporou ostatných pravicových strán. Nechám na posúdenie čitateľa, komu roztrieštenie pravicových hlasov nakoniec vyhovovalo viac a prečo by niekto investoval cez 40 tisíc € do kampane, kde už podľa viacerých prieskumov aj politologických úvah  veľká šanca nebola.

Opäť rovnaká žilinská reklamná agentúra získala v júli 2014 vo verejnom obstarávaní zákazku od Mesta Žilina na 158200 € na projekt s názvom: Propagácia rozvoja turizmu v Hornom Považí v rámci projektu "Partnerstvo k podpore cestovného ruchu turistickej destinácie Žilina". Obecne se tejto spoločnosti celkom darí v zákazkách pre samosprávu. Podľa portálu znasichdani.sk získala v tomto texte viackrát spomínaná reklamná agentúra v rokoch 2010 až 2014 na zákazkách so štátom 2362137 € z toho tvorí 54,6% Žilinský samosprávny kraj, 16,7% Ministerstvo vnútra a 11,9% Mesto Žilina. Pozorný čitateľ opäť pochopí, ktorá politická strana v tom čas ovládala tieto štátne úrady. Jeden fakt, ktorý mi prezradil vševedúci google len tak na okraj, stále rovnaká žilinská reklamná agentúra, ktorú opakovane spomínam robila kampaň minulý rok aj pánovi Pavlovi Crkoňovi nezávislému kandidátovi na primátora v Púchove (V roku 2010 kandidátovi Koalície SMER-SD, KDH a SDKU-DS). A nakoniec mimochodom, ak zablúdite na stránky tejto reklamnej agentúry, tak Vás osloví banner, ktorý vás vyzve na podporu OZ Proti korupcii v rámci 2% z daní.

Nechám na posúdenie každého ako veľmi je transparentné, že spoločnosť, ktorá sa podieľa na politických kampaniach a má rozsiahle zákazky od mesta Žilina, Žilinského VÚC a štátu, ktoré ovládajú predstavitelia totožnej politickej strany, podporuje občianske združenie, ktorého cieľom je bojovať proti korupcii samotnej. Tiež nechám na posúdenie každého, či fakt, že služby tejto žilinskej reklamnej agentúry využívajú obecne iba strany SMER-SD a KDH a nezávislí kandidáti je čisto náhodná. Otázkou na zamyslenie tiež je, či je vhodné práve takémuto OZ nejaké údaje poskytovať. Názov tohto blogu je rovnako bombastický a svojim spôsobom zavádzajúci ako názov blogu "Žilinčania pochovali transparentnosť!".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?