Obstarávanie na mieru?

Autor: Vladimír Krčmárik | 15.6.2016 o 0:41 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  221x

Aktuálne prebehlo v meste Žilina verejné obstarávanie na nákup super-luxusného služobného automobilu pre primátora Chomu. Požiadavky mesta, vysoká cena a víťaz verejného obstarávania vzbudzujú niekoľko podnetov na zamyslenie.

Nie je žiadnym tajomstvom, že primátor mesta Žilina sa rozhodol pre kúpu nového služobného auta. Zaiste, stávajúce služobné auto má čo to za sebou a požiadavka na kúpu nového auta nie je nijako zarážajúca. Požiadavku na kúpu nového auta predniesol pán primátor na poslednom mestskom zastupiteľstve. Nákup služobného auta bez problémov odsúhlasilo 18 poslancov mestského zastupiteľstva, 5 poslancov sa zdržalo hlasovania a iba 4 boli proti tomuto návrhu. Prvým pozastavením je celková suma, za ktorú sa má nové auto nakúpiť, a to až 80.000 €, čo u bežného občana, ktorý krvopotne spláca na leasing svoju Škodu, či Kiu, vyvolá pochopiteľne rozhorčenie.

Podľa zadania zákazky je novým služobným automobilom model Audi A8 L, ktoré je zaradené do luxusnej triedy vozidiel. Navyše auto je vybavené nadštandardnou výbavou ako napríklad panoramatické strešné okno, prídavná kožená výbava, či špeciálna audio technika. Stojí za zamyslenie, ako takúto super-luxusnú výbavu využije pán primátor pri výkone svojho povolania. Takéto služobné auto, by mohol pánovi primátorovi 80-tisícového mesta závidieť nejeden štátnik nielen u nás doma.

Ďalším podivuhodným aspektom pri kúpe nového vozidla boli detailne nastavené požiadavky pri výberovom konaní, a to napríklad presný deň registrácie automobilu, či počet najazdených kilometrov. V porovnaní s ostatnými verejným obstarávaniami na služobné automobily na Slovensku, ktoré tento rok prebehli vo verejnej správe ide prinajmenšom o neštandardne zvolené požiadavky. Takéto požiadavky okamžite eliminujú z výberového konania veľký počet prípadných záujemcov, ktorí by mali záujem zúčastniť sa verejného obstarávania.

Podľa protokolu o priebehu zadávania zákazky sa víťazom verejného obstarávania na nákup služobného vozidla stala spoločnosť AC Bratislava s.r.o,  vlastnená akciovou spoločnosťou s akciami na meno, ktorej akcionárom je ďalšia akciovka a tak ďalej. Zaujímavý je však fakt, že v predstavenstve tejto víťaznej spoločnosti figuruje meno, ktoré sa veľmi intenzívne spájalo s kauzou Gorila na Slovensku. V Žiline je to akosi v poslednej dobe pravidlom, Rosenfeldov palác taktiež rekonštruuje firma, za ktorou stojí ďalší z aktérov zo spisu Gorila.

Ponechám na zváženie každého, či toto verejné obstarávanie splnilo svoju podstatu vyplývajúcu zo zákona a to; úsporné nakladanie s prostriedkami zo štátneho rozpočtu,  transparentnosť, rovnaké zaobchádzanie a nediskriminácia uchádzačov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?